Végre bemutathatom, hogyan készül a saját fűszerpaprikakrémem, amit számos receptemnél felhasználok ízesítőként; őrölt fűszerpaprika, ketchup, vagy csípős szósz helyett. A hazánkban elterjedt fűszerpaprika eléggé alulértékelt nyers formában, ami számomra abban nyilvánul meg, hogy egyetlen termelő árulja a piacunkon. Ennek az ellentmondásnak egyik oka lehet az, hogy a fűszerpaprika nyersen fogyasztva nem egy kellemes élmény. A héja vastag és viaszos, szinte elrághatatlan, a húsa vékony, és enyhén kesernyés. Mégis, őrölt fűszerpaprika formájában ott lapul szinte minden magyar konyha fűszeres polcán. Tehát valamit kezdeni kell a nyers fűszerpaprikával, hogy értékes termék legyen. Az egészben szárított, vagy az őrölt fűszerpaprika kiváló alapanyag főzéshez, nálam mindkettőből akad. Jelenleg is lógnak száradó paprikák itthon, de a főzött paprikakrém egészen más kategória. A fűszerpaprika húsából főzött krém meglepően gyümölcsös és főzött paradicsomra emlékeztető ízű, mégis rendkívül paprikás. Az íze nagyon intenzív, a hozzáadott ízesítők mindenképpen a háttérbe szorulnak. Így lehet az, hogy a távol-keleti ízesítésű paprikakrémem nem veszti el univerzáis jellegét, a fűszerpaprika ízén marad a hangsúly.
Összetevők:
- édes fűszerpaprika: kis mennyiséggel nem éri meg bajlódni, ehhez a recepthez körülbelül négy kiló paprikát vettünk. Fontos, hogy friss és ropogós legyen, ami még tele van nedvességgel.
- négy evőkanál cukor
- két evőkanál melasz
- kisebb fej fokhagyma, körülbelül ugyanekkora gyömbér
- tíz tizenkét kaffir lime levél
- legalább három deciliter sötét szójaszósz
- egy deciliter halszósz
- körülbell két deciliter rizsecet
A fűszeraprikákat megmostam, kicsumáztam, kiereztem, minden magot eltávolítottam. A paprikahúst kisebb darabokra vágtam, hogy könnyen kezelhető legyen. A fokhagymát és a gyömbért megtisztítottam, felszeleteltem. Ezeket mind egy fazékba raktam a melasszal, cukorral, és a kaffir lime levelekkel együtt. Felöntöttem halszósszal, szójaszósszal, rizsecettel. Lefedve közepes lángra raktam. Tíz percenként átkevertem. Amint gyöngyözni kezdett, takarék lángra tettem. Addig kell főzni, mikor már a paprika húsát ujjal szét lehet nyomni a héján. Kivettem a gyömbért, a fokhagymát, a kaffir lime leveleket. Megkóstoltam. Ennél a pontnál lehet pontosan beállítani az ízét a cukorral, ecettel, és a szószokkal - nyilván egyéni ízlés alapján. Ugyanakkor nem szabad, hogy bármelyik ízesítő is elnyomja a parika ízét. Alaposan átdolgoztam merülőmixerrel. Mivel a paprika héja erősen ellenáll a mixer késeinek, így nagyobb héjdarabok maradhatnának a krémben. Emiatt egy szitán átpasszíroztam a krémet. Jól látszik, milyen sok héjdarab akadt fenn a szűrőn. A szitán átnyomott szósz már készen állt üvegekbe töltésre. Azért meg kell mutassam, milyen szép így is.
A kész krémet apró üvegekbe töltöttem, nyolcvanöt fokon hőkezeltem a befőzőautomatámban harminc percig. Egyébként úgy kell dunsztolni, mint a lekvárokat szokás. Persze frissen a legjobb, de még egy év múlva is nagyon finom. A felbontott üveg hűtőben legalább egy hónapig eláll. Elmondom, egyszer még édes tejberizsre is raktam belőle lekvár gyanánt. Ízlett.