Ilyenkor, szeptemberben készülnek a legjobb csalamádék, mikor már kapható édes hagyma, és olcsó édes paprika. Uborka és fehér káposzta már jó ideje van a piacon, de a káposztának nyáron, és kora ősszel nincs különösebben kiemelkedő íze. Érdemes megvárni, amíg a többi alapanyag összességében a legjobb formáját hozza. Természetesen ilyenkor a legolcsóbbak is. Tavasszal újkáposztából, vagy télen édes fehér káposztából is lehet nagyszerű csalamádét készíteni, viszont a parpikánál mélyen a zsebbe kell nyúlni olyankor.
Tulajdonképpen nagyon egyszerű, marinált vegyes salátáról van szó, amit nehéz elrontani. Mégis miért ettem már számos rettenetes csalamádét életem során? Nos, ez esetben a készítők láthatóan legfontosabb szempontja az alacsony költség volt. A hagymából a legolcsóbb főznivaló vöröshagymát vették elő, ami irtó keserű tud lenni. Uborkából előkerültek a kivénhedt puffadt példányok, vizenyős hússal, nagy kemény magokkal. Ennek már semmilyen kellemes uborkaíze nem volt. Mivel emellett a nyári káposzta nem olyan jó, hogy felhúzza a csalamádé ízét, így megküldték jókora adag cukorral, újabban édesítőszerrel, hogy ehető legyen. A zöldségeket néha csak összeszecskázták: hatalmas fás káposztaerek kandikáltak ki a tányérból. A végeredmény rettenetes, kár pénzt kiadni érte. Viszont menzán nem volt választás, ezt adták. Ami azt illeti, nem is tudtam, hogy cukorral is lehet csalamádét készíteni, amíg nem kerestem hozzá először recepteket. A családban sosem készítettük cukorral a csalamádét. Ha figyelmesen vannak összeszedve az alapanyagok, egyáltalán nincs is rá szükség, kivéve, ha egyéni ízlés miatt kerül bele a cukor. Ne azért kerüljön bele, hogy a gyenge minőségű zöldségek ízét elfedje!
Ezen felül már mindenki belerakhatja a kedvenc uborkáját, hagymáját, paprikáját, aki szereti, sárgarépát is. Tipikusan mindenhol máshogy készül, más arányokkal, más páclével. Ez az én verzióm, így szeretem.
Összetevők:
- vékony levelű, lapos káposzta
- fürtös uborka: lehetőleg minél hosszúkásabb legyen, minél kisebb magokkal és ami a legfontosabb, kemény húsú.
- édes hagyma: ez a lapos fajta egyéni kedvencem
- édes, vastag húsú paprika: a zöld színű balatoni paprika. A piros színű fajtáját nem tudom, de kápia is jó helyette.
- fehérborecet
- hozzáadott jód nélküli só: a magasabb jódtartalomtól felpuhulnak a zöldségek, ami nem kívánatos. A sima asztali só a legjobb.
- mustármag, vagy torma: segít keményen tartani a zöldségeket.
- egész fekete bors, köménymag, koriandermag
- kapor
- tárkony
- babérlevél
- csillagánizs: ráerősít a többi ánizsos alapú fűszerre, amilyen a tárkony, a kapor, köménymag, koriandermag. Csak kevés kell belőle, hogy ne üssön át a csalamádé ízén.
Egy liter vízre számolva három-három teáskanál mustármagot és koriandert, két-két teáskanál köménymagot és borsot számoltam. Legalább másfél evőkanál só kell hozzá, de utólag még lehet korrigálni, ha sótlan. A zöldfűszereket feldaraboltam, a többi fűszerrel és a sóval egy kancsóba tettem. Egy liter vizet felforraltam, a fűszerekre öntöttem. Lefedtem, egy órát hagytam állni. Leszűrtem, hozzáadtam egy deciliter fehérborecetet. Megkóstoltam. Akkor jó, ha kissé túl sósnak tűnik, és kellemetlenül ecetesnek. Ilyenkor jó a páclé. Közben a zöldségeket megtisztítottam. A káposztát és a hagymát vékony csíkokra, az uborkát karikákra gyalultam. A paprikát kimagoztam, kiereztem, pár miliméter vastag csíkokra szeltem. Felöntöttem a kész páclével, összekevertem. Hagytam állni egy órát, hogy megpuhuljanak kissé a zöldségek. Így könnyebb őket üvegekbe tölteni. Lazán üvegekbe raktam, savanyúság-leszorítóval fedtem le. Végül felöntöttem annyi páclével, hogy egyik zöldség se lógjon ki belőle. Az üvegeket lefedtem, a befőzőautomatámba raktam. Nyolcvanöt fokon hőkezeltem harminc percet. Így nincs szükség tartósítószerre, viszont a zöldségek sem főnek meg. Egy adag csalamádét egy műanyag dobozba tettem, nem hőkezeltem. Ezt friss fogyasztásra szántam. A hűtőben sokáig eláll, pár nap alatt összeérik.
Nem szeretem pár hónapnál tovább tartogatni az üvegeset sem, mert elmegy az íze, így csak keveset készítek. Szerencsére a piacunkon kapok olyan csalamádét télen is, ami nagyon ízlik. Lehet választani natúr, és cukros közül. Amúgy meg ősz végére ott lesz a saját csemege uborkám is, aztán meg a legjobb téli savanyúság: a céklasaláta.