Mákos gubába kell valamilyen gyümölcs. A legjobb falatok mindig azok, amelyikbe jutott gyümölcs, általában mazsola. Ez az a kis savanykásság, ami nem hiányozhat a legtöbb süteményből. Ez a mákos gubánál sincs másként, nekem pedig van meggypálinkába áztatott aszalt meggyem. Kezdésnek nem rossz!
Összetevők:
- negyed kiló száraz kalács: ez egy korrekt élesztős kalács. Ha van lehetőségünk ilyet venni, még akkor is megéri hazavinni, ha pár napon belül nem fogyna el frissen. Ilyenkor érdemes felszelni, rácson megszárítani. Ez mindig jó alkalmat teremt egy kis gubázásra.
- tíz dekagramm mák: mákot frissen darálunk, mert a mákból feltárt mákolaj nagyon gyorsan avasodik.
- egy teáskanál őrölt fahéj
- fél liter tej
- tíz dekagramm porcukor
- két tojás, lehetőség szerint szabadtartásból
- két-három dekagramm vaj
- öt dekagramm meggypálinkába áztatott aszalt meggy: az aszalt meggynek elég koncentrált az íze, amin még dob a meggypálinka. Elég sokáig tart, mire rendesen megszívják magukat a szemek. Ez lehet több nap is akár, vagy egy hét. Érdemes így beáztatva tartani belőle, mert magában is igen jó.
Gubát egy gyerek is tud készíteni, olyan egyszerű. Előmelegítettem a sütőt száznyolcvan fokra. A mákot ledaráltam. Kivajaztam egy kisebb sütőtálat, aminek az aljára szórtam a mák és a meggy felét. Elrendeztem benne a kalácsszeleteket. Erre szórtam a maradék mákot és a meggyet. Összekevertem a fahéjat a porcukorral, majd a tojásokkal. Habverővel elkevertem benne a tejet, majd a keveréket a jénaiba öntöttem úgy, hogy minden kiálló rész kapjon belőle. Alufóliával lefedtem, így toltam a sütőbe. A letakarásra azért van szükség, hogy a mák és a kalács biztosan ne égjen meg, mire a tojás megköt. Körülbelül fél óra múlva megvizsgáltam. Ha már csak a közepén folyós, rá lehet rakni a tetejére a vajdarabokat. Így toltam vissza a sütőbe. Amint kissé megpirult a teteje, kivettem, hűlni hagytam. Melegen a legjobb.