
Nyilván ribizliszezon nincs fűszeres ribizliszósz nélkül számomra. Ilyenkor van a gyömülcsnek a legjobb illata. Tipikusan kacsához, libához, vadakhoz és disznóhoz való. Ez a szósz kiváló egyszerű sültkrumplihoz, vagy zellerhez is, mint ahogy ezen recept kapcsán felfedeztem. Sokan kerülik a gyümölcsszószokat sültek mellé kínálni, ami nem csoda. Gyakori hiba a recepteknél, hogy az elsőrangú gyümölcs van feleresztve borral, rengeteg cukorral, amit aztán vajas rántással megkötnek, hogy aztán vízzel a kívánt állagúra hígítsák. Minimális a fűszerezés, néha még a só is kimarad, pedig nem lekvárt főzünk ugyebár. Fakó, édes, de amúgy ízetlen zsíros-olajos csiríz a végeredmény. De legalább sok. Pedig egy jó intenzív ízű mártásból nem kell sok. A képen rengetegnek tűnik a ribizliszósz, pedig négy evőkanállal került a tányérra. Ez a fogás igen egyszerű. A kacsamellet megsütöttem serpenyőben, hozzá zellerpürét, és sültkrumplit tálaltam. Erre került a ribizliszósz, ami összefogja a többieket.

Összetevők:
- kacsamell
- főzni való krumpli: ugyan megpirítom, tehát lisztes fajtából is lehetne. Viszont nekem az könnyen széttörik előfőzés után, szóval biztosra megyek ezzel a megoldással.
- zeller: ilyenkor a nagy dzsindzsával a tetején kapható, ami nyilván nem a kukába kerül, hanem fejtett bablevesben szolgál.
- fokhagyma
- libazsír a krumpli sütéséhez
- tej
A mártáshoz:
- ribilzilekvár: magam készítem, mérsékelten édes, és minden esetben passzírozott. Ez kerül a rizskochom tetejére is ribizliszezonban. Így készül.
- házi főzött parikakrém: csemege nyers fűszerpaprikával főzött ízesítőszósz. Elég sajátos íze van, még nem láttam kereskedelmi forgalomban. Csemege fűszerpaprika porral és kevél chili szósszal lehet helyettesíteni.
- salottahagyma
- kezeletlen narancs héja: a reszelt narancshéjat cukorral összekeverve fagyasztottam le még tavasszal.
- portói bor: édes likőrbor

A zellert megtisztítottam, nagyobb kockákra vágtam. Tejjel, a meglapogatott fokhagymagerezddel és kevés sóval takarék lángra tettem. A kacsamell bőrét beirdaltam, majd száraz serpenyőbe raktam bőrös oldallal lefele. Takarék lángra raktam. A kacsa kövér lehetett, mert viszonylag vastag a zsír a bőre alatt. Ezzel a lassú hőkezeléssel azt igyekszem vékonyabbra sütni. Közben kiolvad a zsír belőle, ami segít megpirítani a bőrt. A krumplit megpucoltam, szeletekre vágtam, sós vízben főni tettem. A salottahagymát apróra vágtam, majd felöntöttem portóival. Közepes lángon besűrítettem. Hozzáadtam a narancshéjat, a paprikakrémet, és a ribizliszószt. Összekevertem. Lassan melegítettem, amíg gyengén fortyogni nem kezdett. Egy szűrőn átpasszíroztam, lefedtem, melegen tartottam. Mivel a paprikakrém kissé sós, ezért külön sózni szükségtelen a ribizliszószt. Karakteres, intenzív ízű, sűrű szósz a végeredmény: sűríteni, vajjal gazdagítani teljesen szükségtelen. Közben a kacsamell zsírja bőségesen kiolvadt, a bőre pirulni kezdett; megfordítottam. A majdnem készre főtt krumplit rácsra szedtem gőzölögni, száradni. Így sok nedvességet veszít a felszíne, amitől könnyebben megpirul. A kacsamellet visszafordítottam a bőrös oldalával lefelé, nagy lángra tettem, hogy a bőre készre piruljon. A tetejét folyamatosan locsoltam a kisült zsírral. Akkor jó a kacsamell, ha a bőre ropogós, a szalonnája kiolvadt, és a húsa is elkészült. Ezt nagyon nehéz a gyakorlatban kivitielezni. Általában nekem nem sikerül precízen, csak itt papolok a kívánatos végeredményről. Ritkán sütök kacsamellet, ez van. A kacsamell húsát közepesen rózsaszínre sütöm, így szeretem. Kivettem a serpenyőből pihenni. Nagy serpenyőben felhevítettem a libazsírt, majd a krumpliszeleteket sütni kezdtem. Közben a megpuhult zellert leszűrtem, a fokhagymával együtt lepasszíroztam. A főzőléből adtam hozzá, elkevertem. A megsült krumpliszeleteket a papírtörlőre szedtem. A zellerpürét a tányérra raktam. A kacsamellet öt perc pihentetés után felszeltem, a zellerpürére raktam. Köré rendeztem a sült krumplit. A ribizliszószból csorgattam a tányérra és a kacsamelllre.